Értékeljen |
1. ELNÖKSÉG
A 2017. évei munkát a Nógrád Megyei Kosárlabda Szövetség új felállású elnökséggel kezdte meg. Az elnökség összetétele az MKOSZ rendelkezésének megfelelően jelentősen megváltozott, az elmúlt időszakban az elnökségi tagok a Bizottságok vezetőiből, illetve a tagjaiból állt össze. Az új elnökségbe öt olyan tag került be, akik nem tagjai egyik bizottságnak sem. Elsősorban a kosárlabda sportág szeretete a megyei kosárlabdázás fejlődésének és eredményességének segítése érdekében vállalták az elnökséget.
Az elnökség még soha nem volt ilyen helyzetben, hogy a programok megvalósításához megfelelő anyagi fedezetett tudott biztosítani. Az elkövetkező év feladata lesz a rendelkezésükre álló anyagi lehetőséget a kosárlabdázás fejlődésének érdekében felhasználni.
2. BAJNOKSÁGOK, EMLÉKVERSENYEK, EGYESÜLETEK
Sajnálatos módon az elmúlt évben sem tudtunk megyei bajnokságot beindítani. A felnőtt női bajnokság 2009-ben, a felnőtt férfi bajnokság pedig 2011-ben megszűnt. Jelenleg a megyét az országos vérkeringésben két felnőtt csapat képviseli, a Salgótarjáni KSE az NB I/B Zöld csoportban jelenleg a 3. helyen áll, míg a Pásztói SZSE – Green Devils a Pest megyei bajnokság Matilik József csoportban jelenleg az 5. helyen szerepel. Meg kell említeni a Beszterce KK Kadet csapatát kimagaslóan jó szerepléssel a Pest Megyei Férfi Kadet Kollár Zalán csoport 1. helyén állnak. Ugyan ebben a bajnokságban a PSZSE – Kisördögök csapata a 9. helyen szerepel.
Jelenleg a szövetség saját szervezésű és más szervezetek által rendezett emléktornák, nagypályás, versenyek lebonyolításában működik közre. (Kosárlabda Emlékverseny, Pintér Pál Emlékverseny, Pintér András Emlékverseny) Egyre inkább előtérbe kerül a 3 x 3 elleni játék, 2017-ben segítettük a VI. Salgótarjáni Sportos Egészségnap 3 x 3 Kupa lebonyolítását. A nagyszámú részvétel inspirál bennünket a Megyei Bajnokság megszervezésére.
Egyesületi utánpótlás sport:
Megyékben négy egyesület, sportvállalkozás foglalkozik utánpótlás neveléssel: Pásztói Szabadidő SE, Salgótarjáni KI, Beszterce KK és a Salgó Basket Kft. Az egyesületek több korosztályban szerepeltetnek csapatokat az Országos Regionális Bajnokságokban, egészen az U11-es korosztálytól az U23-as korosztályig. Az U11-es és az U12-es korosztályban szinte minden egyesületnek van csapat, a Beszterce KK egyesületnek kihelyezet csapatai is vannak: Ózd, Bátonyterenye. Az egyesületnek U9-es korosztályban is vannak igazolt versenyzői. A négy egyesületben összesen 300 körüli gyerek kergeti a labdát, mely esélyt ad arra, hogy a felnőtt korosztályba is szerepeljen saját nevelésű játékos.
Diáksport:
Sajnos ebben az évben sem volt megfelelő színvonalú az iskolák közötti kosárlabda sport szervezése. Nagyon kevés iskola vesz részt a Megyei Diáksport Szövetség által szervezet városi vagy megyei rendezvényen. (1-2 iskola) Az iskolák közötti verseny szervezését lehet, hogy a Megyei Kosárlabda Szövetségnek kellene átvenni, persze ha megfelelő feltételeket tudunk biztosítani. (Játékvezetés)
Az iskolákat egyedül a már hagyományos B33 Kosárlabda Diákolimpián való részvételért lehet dicsérni. A III. – IV. korosztályban és az V. – VI. korosztályban is 10 – 10 csapat nevezett. A korosztályokból két - két csapat kiemelkedő teljesítményt nyújtott, mely biztató lehet a továbbjutó csapatoknak egy regionális győzelemre.
MKOSZ által támogatott programok:
Dobd a kosárba program: továbbra is 7 iskola foglalkozik gyerekekkel, a múlt évhez képest nem történt változás. A két korosztálynak, a kicsiknek és a nagyoknak is volt jamboreejuk, amik nagyon jól sikerültek. Ezekre a rendezvényekre a Szövetségünk biztosít kisebb ajándékot melynek a gyerekek nagyon örültek.
Jr. NBA: két csapatot is sikerült elhoznunk a 30-ból a megyénknek. A Detroit Pistonst (szécsényi Páter Bárkányi János) és az Indiana Pacerst (salgótarjáni Gagarin). Januárban kezdik meg a szereplésüket, az útiköltségekhez a Megyei Kosárlabda Szövetség is hozzájárul. (elnökségi döntés szükséges)
3. JÁTÉKVEZETÉS
A Nógrád Megyei Kosárlabda Szövetség Játékvezető Bizottsága az MKOSZ és a megyei szövetség által szervezett versenyekre delegál játékvezetőket. Sajnos a 2017. évben nem sikerült megismételni a 2015. évi játékvezető képzést. A jövőben nagyobb hangsúlyt kell fordítani a szervezésre, hogy növelni tudjuk a megyei keret létszámát.
A játékvezetők képzésén kívül egyre nagyobb figyelmet kell fordítani az asztalszemélyzet képzésére. Az elmúlt évben nem csak az NBI/B csapat asztalszemélyzete vizsgázott és regisztrált a működéshez. A megyei szövetség szervezésében nyolc fő végezte el a tanfolyamot és sikeresen vizsgázott. Sajnos a regisztráció csak két főnek sikerült. (Válóczi Erika, Reichardt Jenő)
Tovább kell erősíteni a játékvezetők, asztalszemélyzet Önképzését az elektronikus rendszer adta lehetőségek kihasználásával.
4. FEGYELMI HELYZET
A Fegyelmi Bizottságnak az elmúlt évben sem volt dolguk, megyei felnőtt bajnokság híján érdemi munkát nem kellett végezniük. Az utánpótlás bajnokságokon résztvevő fiatalok fegyelmezetten szerepeltek a különböző bajnokságokban.
5. PÉNZÜGYI TEVÉKENYSÉG
A megyei szövetség pénzügyi gazdálkodása kapcsán elmondható, hogy a bevételei a leigazolások és átigazolások valamint az MKOSZ támogatásának köszönhetően évről évre növekszik. Ugyanakkor a rendezvények alacsony száma miatt jelentős összegek maradtak felhasználatlanul. Az elnökség legnagyobb feladata lesz a rendelkezésünkre álló pénzügyi eszközök hatékony felhasználása.