Vasárnapi nagyüzem a férfi NB I-ben

Nem bírt a sereghajtóval és lecsúszott a dobogóról a Falco

2017.03.19 21:13

Jól hajrázott Sopronban a ZTE

Hat találkozót rendeztek vasárnap a férfi élvonal 24. fordulójában. A Novomatic Aréna adott otthont a Sopron-ZTE szomszédvári rangadónak. Beragadt a kezdésnél a hazai csapat, négy perc után 3-13 állt az eredményjelzőn. Itt azonban nagyot fordult a játék képe, az SKC egy 14-0-s rohammal fordított. Az első negyed után 17-16 volt az állás. A folytatásban az egyre jobban belelendülő Mohácsi vezérletével egy pillanatra ugyan visszavette a vezetést a Zete, de nem tartott sokáig a vendégek öröme, a második negyed nagy részében Dufault-ék akarata érvényesült, a félidőben négy ponttal jártak riválisuk előtt.

A harmadik etap közepén aztán már tízre nőtt a differencia (50-40), alig négy perc alatt, egy 12-2-es rohammal azonban visszahozta egálra a meccset (52-52) az Egerszeg. A záró felvonás 54-54-es állásról indult. Hosszú idő után ismét a zalaiaknál volt az előny, most viszont már meg is tartottak azt Bencze Tamás együttese a lefújásig. A ZTE újabb fontos lépést tett a felsőházba jutás felé.

Körmenden nyerte meg az alapszakaszt az Alba

A Körmend-Alba rangadón a sérült Kromah, illetve a beteg Edwards marad ki a hat légiós közül. A piros-feketék kezdték jobban a meccset, 12-4-nél időt kért Braniszlav Dzunics edző, de hiába, továbbra is gyengén játszott a listavezető, amely támadásban a tiszta helyzeteket is elrontotta, a védekezése pedig átjáróház volt. A Körmend viszont hengerelt, a nyolcadik percben már húsz ponttal jártak előbbre a vasiak (28-8). A meccs azonban nem dőlt el. Sokkal jobban kezdte a második etapot az Alba, amely négy perc alatt több pontot dobott, mint az első negyedben összesen. A Körmend tetemes előnye birtokában sokat hibázott, hiába kért kétszer is időt Gasper Potocnik edző, nem sikerült megfogni az Alba-rohamokat. A kék-fehéreknél belelendült Burgess, sorra szórta a triplákat. Szinte ugyanaz volt a forgatókönyv, mint az elején, csak fordított előjellel. Teljesen nyílttá vált a meccs, 42-36 volt az állás a szünetben.

A fordulás után az Alba tovább tapadt ellenfelére, Keller büntetői után a 24. percben kiegyenlített, majd Taylor triplájával először vezetett a meccsen (46-47). Már héttel is mentek a kék-fehérek, az utolsó felvonás 57-63-ról indult. Tovább folytatta magabiztos játékát a kupagyőztes, még úgy is, hogy a 33. percben Burgess megsérült (és mint később kiderült, Achilles-ín szakadást szenvedett, ezzel véget ért számára a szezon). A hajrához közeledve feljött, és Gibbs triplájával kiegyenlített a Körmend. Zavar került az Alba-gépezetbe, a vezetést is átvették a hazaiak. Egypontos vasi fórnál Taylor és Gibbs kakaskodott, mindketten technikait kaptak, utóbbi pedig fejelő mozdulata miatt a kiállítás sorsára jutott. Ez végleg megpecsételte az MTE sorsát, az Alba okos, taktikus játékkal őrizte meg előnyét a lefújásig. A fehérváriak ezzel megnyerték az alapszakaszt, és elvették a Körmend hazai veretlenségét.

Hamar döntött a Szolnok a Kaposvár ellen

A Tiszaligetben a címvédő Szolnoki Olaj a Kaposvári KK-t fogadta. A hazaiak kezdtek nagyobb elánnal, Pavlicsevicsék remek távoli dobásaiknak köszönhetően hamar elhúztak 18-6-ra, az első negyed után 23-8 állt a táblán. A második negyedre szigorított védekezésén a Kaposvár, kevés kosár született a folytatásban, állandósulni látszott a két csapat közti különbség, ez pedig az Olajnak kedvezett. A félidőre 37-19-cel mehettek a csapatok.

Az előző negyedhez képest igazi dobócsatát rendeztek a felek a szünet után. Simms és Vojvoda kosárváltása nyitotta a második félidőt, Eilingsfeld és Barnies egymásutánban elsüllyesztett hármasai végleg megtörték a somogyiak lendületét, ezzel ugyanis immár húsz pont volt közte (47-27). 62-44-ről indult a záró felvonás. Bár nem adta fel a KKK, a hazaiak rutinosan tartották a különbséget, győzelmük egy percig nem forgott veszélyben, megérdemelten nyert a bajnok.

Könnyedén verte a Szedeák a Vasast

Egy negyedig volt szoros a nyolcba igyekvő Szeged és a kiesés elől menekülő Vasas összecsapása. Eleinte még fej-fej mellett haladtak a csapatok, többnyire a fővárosiaknál volt az előny, de a tízedik perc végére Lilov kiegyenlített (21-21). Aztán körülbelül öt perc alatt minden eldőlt. A hazaiak szerb centere, Sulovics remekelt, két hármast is dobott, 13 perc után már 16 pontnál tartott. A szegediek támadójátéka hibátlanul működött, egyre csak nőtt a különbség. Csirics is megszórta magát, így a nagyszünetre tizenhat pontos vezetéssel, 49-33-mal mehetett a Szedeák.

A folytatás után a Vasas próbálkozott, de nem sok sikerrel, vasárnap nem volt egy súlycsoportban a két együttes. Az újonc a Szolnok elleni meccs után nem tudott felpörögni, így nem lett szorosabb a meccs. A magabiztos előny tudatában a hajrában Nikola Lazics vezetőedző minden játékosának lehetőséget adott, így a 16 éves Varga Ákos és a 21 esztendős Kovács József is debütálhatott az élvonalban.

Jászberényben is nyert a Kecskemét

A Kecskemét ellen Bojics és Sztamenkovics is visszatért a Jászberénybe, erősödött tehát a palánk alatti szekciójuk a hazaiaknak (hiányzott viszont a csapatkapitány Cseh, akinek sérülése nem jött rendbe). Sokat hibáztak eleinte a csapatok, nehezen lendültek bele a pontgyártásba, a vendégek elsősorban távoli dobásokkal próbálkoztak, többnyire sikertelenül. Ennek ellenére az első negyedet így is megnyerték (17-22). A második tíz percben felpörgött kicsit a játék, megérdemelten vezetett továbbra is a kecskeméti együttes. Djukanovics triplája után először volt tíz pontnál nagyobb a különbség (22-34), a berényieket továbbra is Bojics tartotta életben. A félidőben 35-43 volt az állás.

Továbbra is sok hiba jellemezte mindkét oldal játékát. Voltak ugyan fellángolásai a szünet után a JKSE-nek, de a harmadik negyed közepén ismét megrázta magát a vendég együttes, és 11 pontra nőtt a különbség a csapatok között (42-53). A hajrá is a kecskemétieké volt, akik 30 percnyi játék után 14 ponttal vezettek (49-63). A záró tíz perc elején tovább nőtt a különbség, a hazaiak játéka teljesen szétesett, a vendégek tetszés szerint érték el kosaraikat, és összességében teljesen megérdemelten nyertek.

A MAFC elkapta a Falcót

A forduló záró mérkőzésén a sereghajtó MAFC fogadta a Falcót. A fővárosiak ragadták magukhoz a kezdeményezést, a szombathelyiek az első negyedben szinte végig csak futottak az eredmény után. A hajrára nyílni kezdett az olló, az első felvonást tízzel nyerték a piros-feketék (24-14). A forgatókönyv nem változott a folytatásban sem: a MAFC uralta a meccset, a Falco rendre rossz megoldást választott támadásban, erőltette a távoli dobásokat, amik nem mentek Govenséknek. A hajrá viszont ezúttal a vendégeké volt, akik öt pontra megközelítették ellenfelüket (40-35).

Pontatlan, rossz megoldások jellemezték mindkét oldalt, majd Medford pontjai hozták közelebb, egészen egy pontra a Falcót. Tudott azonban újítani az Újbuda, amely 55-49-re vezetett a záró felvonás előtt. Hullámzó volt a játék, hol elhúzott a MAFC, hol visszajött a Zsigeranovics által vezérelt Falco. A végét nem bírták idegekkel a vasiak, Kovács technikaija után Poscic hibátlanul büntetőzött, így már kilenccel mentek a hazaiak, ez pedig elegendőnek bizonyult ahhoz, hogy január 14. után újabb bajnokit nyerjenek.

EGIS KÖRMEND-ALBA FEHÉRVÁR 76-81 (30-10, 12-26, 15-27, 19-18)

Körmend, 1950 néző. V: Cziffra Cs. Jakab, Gorka

KÖRMEND: PETTY 13/6, L. Smith 4, FERENCZ 16/12, Allen 15/3, CSORVÁSI 11. Csere: Gibbs 10/6, Dickerson 7/3, Németh Á. Edző: Gasper Potocnik

ALBA: B. TAYLOR 22/12, Mohammed 6, SHEPARD 9, Lóránt 4, KELLER Á. 12. Csere: Farr 7/3, Burgess 11/9, Markovics 10/6. Edző: Dzunics Braniszlav

Kiállítva: Gibbs (37. p.)